page

Gyakori kérdések

1. Miért van szükség a Szatmár megye ivóvíz- és csatornahálózatának infrastrukturális bővítését és rehabilitációját célzó projektre?
 
Szatmár megyében már korábban lezajlottak olyan projektek, melyek az ivóvízhálózat és szennyvízelvezető rendszer felújítását célozták meg (ISPA, SAMTID). A modernizációban közreműködött a Környezetvédelmi és Erdőfelügyeleti Minisztérium Műszaki Felügyelete, mely “előkészítette” a Szatmár megyében sorra kerülő további fejlesztéseket. 
A „Szatmár megye ivóvíz- és csatornahálózatának infrastrukturális bővítése és rehabilitációja” elnevezésű projekt által az Apaserv Rt. folytatja az így megkezdett modernizációt, miközben kiterjeszti tevékenységét az egész megyére.
Tevékenysége során betartja az Európai Unió előírásait, valamint növeli a lakosság minél nagyobb mértékű csatlakozását az ivóvíz- és csatornahálózathoz az egész megyében, illetve hozzájárul az életszínvonal növeléséhez és a környezetszennyezés csökkentéséhez. 
 
2. Mennyi a befektetés teljes értéke Szatmár megyében?
 
A Projekt teljes értéke (ÁFA nélkül), a finanszírozási szerződés aláírásának pillanatában, összesen 433 519 445 lej.
 A projekt megfelelő értéke Környezetvédelmi Ágazati Operatív Programnak (POS Mediu) megfelelően:
• Vissza nem térítendő támogatás a  Kohéziós Alapból: 340 254 995 lej (ÁFA nélkül)
• Vissza nem térítendő támogatás az Állami Költségvetésből: 52 039 001 lej (ÁFA nélkül)
• A helyi költségvetés hozzájárulása: 8 005 999 lej (ÁFA nélkül)
 
3. Miből finanszírozzák a fentebb említett projektet?
 
A fentebb említett projektet az Európai Unió támogatja a Környezetvédelmi Ágazati Operatív Program 2007-2013 (POS Mediu) által, vagyis az 1-es prioritási tengely keretében 78,5%-ban. Románia Kormánya 12%-al, a projektben szereplő önkormáynzatok 1,84%, az Apaserv Satu Mare Rt. pedig 7,66%-ban járul hozzá a projekt költségvetéséhez, melyet az Európai Újáépítési és Fejlesztési Banktól kapott kölcsönből biztosít.  
 
4. Mely időszakban zajlik a projekt?
 
A projekt lefolyásának időszaka 2011-2015.
 
5. Mikor kezdődnek a munkálatok?
 
A munkálatok 2012-2015 között zajlanak.
 
6. A projektben foglalt munkálatokat kizárólag külföldi cégek végzik, vagy hazai vállalatok is pályázhatnak? 
 
A projektben szerepelő munkálatok elvégzésére nemzetközi versenykiírás által kiválasztott cégeket szerződtetnek, az évényben lévő törvényeknek megfelelően. Ezeken a versenytárgyalásokon hazai és külföldi cégek egyaránt pályázhatnak. 
 
7. Hány szatmári lakos lesz a haszonélvezője a projektben foglalt fejlesztések következtében?
 
A projektben foglalt fejlesztések közel 186 ezer szatmári lakos életminőségét javítják. 
 
8. Az építési munkálatok akadályozzák-e majd az autós illetve gyalogos közlekedést?
 
A munkálatokat végző szakértők mindent megtesznek azért, hogy a minimális kellemetlenséget okozzák a lakosság számára. Az Apaserv Satu Mare Rt. számít a lakosság támogatására és megértésére a munkálatok befejezéséig és biztosítja a lakosságot arról, hogy a felmerülő kellemetlenségek az ő életszínvonaluk javítása érdekében történnek, vagyis az ivóvíz- és csatornahálózat javításának érdekében. 
 
9. A projekt befejeztével javulni fognak az Apaserv Satu Mare Rt. szolgáltatásai?
 
Az Apaserv Satu Mare Rt. szolgáltatásai korszerűbbek és hatékonyabbak lesznek, illetve jelentősen növekszik majd a lakosság vezetékes, biztonságos forrásból származó ivóvízhez való hozzáférése, a megye lakosságának közel 91%-a csatlakozik majd a csatornahálózathoz, illetve 95,3%-a számára válik elérhetővé a vezetékes ivóvíz. Ez összesen 14  810 lakost jelent.  
 
10. Befolyásolja-e az ivóvíz- és csatornahálózat díjszabásait a projekt?
 
A díjaszabás a Projekt Finanszírozási Szerződésében foglaltaknak megfelelően évről évre a megfelelő mértékben nő.